Λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος των 4/θεσιων και άνω Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων

(Σύμφωνα με την υπ’ αρ. πρωτ.: Φ.06/48378/Δ1/28-04-2023 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ)

Στα  Ενιαίου  Τύπου  Ολοήμερα  Δημοτικά  Σχολεία  (με  λειτουργικότητα  από 6έσια   και   άνω)   δύναται   να   συγκροτηθεί   και   να   λειτουργήσει   τμήμα/τμήματα Ολοήμερου Προγράμματος με τις εξής προϋποθέσεις:

Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Οι Διευθυντές/τριες και οι Προϊστάμενοι/ες των Δημοτικών Σχολείων κάνουν δεκτές όλες ανεξαιρέτως τις αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις.

Στα σχολεία με λειτουργικότητα από 6/θέσια και άνω, ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος (1η, 2η ή 3η ώρα) είναι 10 φοιτώντες μαθητές.

Στη  συγκρότηση  των   τμημάτων  του  Ολοήμερου  Προγράμματος   λαμβάνεται υπόψη η δηλωθείσα ώρα αποχώρησης των μαθητών/τριών, που αναγράφεται στη σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων κατά την εγγραφή τους.

Δύναται να συγκροτείται τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00) σε σχολεία όπου  διαπιστώνεται  σχετική ανάγκη.  Στο τμήμα αυτό δικαίωμα συμμετοχής έχουν   μαθητές/τριες   οι   οποίοι   είναι   εγγεγραμμένοι   και   φοιτούν   στο   ολοήμερο πρόγραμμα. Ο ελάχιστος αριθμός για τη  λειτουργία  του  τμήματος  Πρωινής Ζώνης είναι  οι 10  μαθητές  για  σχολεία  με λειτουργικότητα από 9/θέσια και άνω.

Στις σχολικές μονάδες που αναφέρονται στη με αριθ. πρωτ. Φ.7/ΦΜ/98404/Δ1/04-08-2022(4215Β΄) Υπουργική Απόφαση με θέμα: «Ορισμός Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου για το σχολικό έτος 2022-23» εφαρμόζεται νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου, σύμφωνα με τους όρους και προϋποθέσεις του άρθρου 371 του ν. 4957/2022 (14 Α’). Για τη συγκρότηση και λειτουργία τμήματος, στο οποίο θα εφαρμοσθεί το αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου απαιτείται εγγραφή τουλάχιστον δέκα (10) μαθητών στα εξαθέσια και άνω σχολεία. Η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου που παρακολουθούν το αναβαθμισμένο πρόγραμμα Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου λαμβάνει χώρα ή στις 15:50, με το πέρας της δεύτερης διδακτικής ώρας της 2ης ζώνης  ή στις 17:30, με τη λήξη του προγράμματος.

Παρακαλούμε η Αίτηση-Δήλωση να συμπληρωθεί, να  υπογραφεί και να κατατεθεί στο σχολείο από όλους τους γονείς/κηδεμόνες το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 12/05/2023. (ΑΙΤΗΣΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ)

Οι γονείς που δεν επιθυμούν την εγγραφή του/των παιδιού/ών τους στο ολοήμερο πρόγραμμα, συμπληρώνουν τα στοιχεία τους και του παιδιού τους, σημειώνουν στην Αίτηση-Δήλωση τη φράση «Δεν επιθυμώ» διαγράφοντας το «επιθυμώ» και δε συμπληρώνουν κανένα άλλο στοιχείο.

Όσοι γονείς επιθυμούν μπορούν να συμπληρώσουν την Αίτηση-Δήλωση και να την αποστείλουν στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).

Παρακαλούμε στην τάξη να αναγράφεται αυτή στην οποία θα φοιτήσουν οι μαθητές το Σχολικό Έτος 2023-2024.