ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ενημερώνουμε τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών ότι για το σχολικό έτος 2023-2024, στην Α' τάξη εγγράφονται οι μαθητές/τριες που μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2023 συμπληρώνουν ηλικία έξι (6) ετών, δηλαδή όσοι έχουν γεννηθεί από 1η Ιανουαρίου 2017 μέχρι και 31η Δεκεμβρίου 2017. Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από 1 μέχρι 20 Μαρτίου 2023 τις εργάσιμες ημέρες και ώρες 09:00 – 11:00, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας στο 2102826804.

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 (α) του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017  (ΦΕΚ 109Α),  όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του Ν. 4777/2021 (ΦΕΚ 25Α) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την   εγγραφή   στην Α'   τάξη   του Δημοτικού Σχολείου είναι τα εξής:

1.       Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του/της μαθητή/τριας στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια. Δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.

2.       Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

3.       Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας (Α.Δ.Υ.Μ.). (Το Α.Δ.Υ.Μ. δίνεται από το σχολείο την ημέρα της εγγραφής και μπορείτε να το προσκομίσετε μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου 2023).

4.       Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας.

5.       Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου.

Στο σχολείο μας εγγράφονται οι μαθητές/τριες που διαμένουν στη Σχολική Περιφέρεια του 3ου  Δημοτικού Σχολείου  Ηρακλείου Αττικής:

Λεωφόρος Ηρακλείου - Προφήτη Ηλία – Ελευσινίων – Δρυάδων – Αγ. Νεκταρίου - Αττικής (μονούς και ζυγούς αριθμούς) – Λεωφόρος Ηρακλείου.

Ηράκλειο 14  Φεβρουαρίου 2023

ΜΥΡΩΝΑΣ ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

Χρήσιμα έντυπα

1.     Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση Εγγραφής