ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α' ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ  ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Ανακοινώνεται στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών ότι για το σχολικό έτος 2021-2022, στην Α' τάξη εγγράφονται οι μαθητές/τριες που μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2021 συμπληρώνουν ηλικία έξι (6) ετών, δηλαδή όσοι έχουν γεννηθεί από 1η Ιανουαρίου 2015 μέχρι και 31η Δεκεμβρίου 2015. Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από 1 μέχρι 20 Μαρτίου 2021 και ώρες 12:00 – 14:00 τις εργάσιμες ημέρες, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας στο 2102826804 για την αποφυγή συγχρωτισμού.

Παρακαλούμε κατά την περίοδο των εγγραφών να τηρούνται τα απαιτούμενα μέτρα αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.) (https://eody.gov.gr/loimoxiapo-to-neo-koronoio-covid-19-odigies-profylaxis-gia-to-koino/ και https://eody.gov.gr/covid-19-odigies-gia-ti-chrisi-maskas-apo-to-koino/).

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 (α) του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017  (ΦΕΚ 109Α),  όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του Ν. 4777/2021 (ΦΕΚ 25Α) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την   εγγραφή   στην Α'   τάξη   του Δημοτικού Σχολείου είναι τα εξής:

1.         Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια. Δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.

2.         Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3.         Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας (Α.Δ.Υ.Μ.). (Το Α.Δ.Υ.Μ. δίνεται από το σχολείο την ημέρα της εγγραφής και μπορείτε να το προσκομίσετε μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου 2021).

4.         Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας.

5.         Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου.

Στο σχολείο μας εγγράφονται οι μαθητές/τριες που διαμένουν στη Σχολική Περιφέρεια του 3ου  Δημοτικού Σχολείου  Ηρακλείου Αττικής:

Λεωφόρος Ηρακλείου - Προφήτη Ηλία – Ελευσινίων – Δρυάδων – Αγ. Νεκταρίου - Αττικής (μονούς και ζυγούς αριθμούς) – Λεωφόρος Ηρακλείου.

Ηράκλειο 26  Φεβρουαρίου 2021

ΜΥΡΩΝΑΣ ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

Χρήσιμα έντυπα

1.      Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση Εγγραφής